İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

5 Yıldızlı Kur'an Kursu Açıldı

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 13
ZayıfMükemmel 

Amasya Müftülüğü ve hayırsever vatandaşların destekleriyle yapımı tamamlanan 120 öğrenci kapasiteli Helvacı Kız Kuran Kursu açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr.Ali Erbaş "Bugün ülkemizde 12 bini aşkın Kuran kursu ve bunların yüzde 92'sini kız Kuran kursları oluşturuyor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş "Bugün ülkemizde 12 bini aşkın Kuran kursu ve bunların yüzde 92'sini kız Kuran kursları oluşturuyor" dedi.

Erbaş, Amasya Müftülüğü ve hayırsever vatandaşların destekleriyle yapımı tamamlanan 120 öğrenci kapasiteli Helvacı Kız Kuran Kursu'nun açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Erbaş, Amasya'nın geçmişten günümüze alim yetiştiren medreselerle ünlü olduğunu, açılışı gerçekleştirilen Kuran kursununda asırlarca ilim insanı yetiştirmesi temennisinde bulundu.

Türkiye'de yıllardır kız çocukları ve kadınların eğitiminin ihmal edildiğini savunan Erbaş, "Bizler yıllardan beri kız çocuklarımızın, kadınlarımızın eğitimini ihmal ettik. Din eğitimini de ihmal ettik. Ancak günümüzde kız çocuklarının ve kadınların eğitimi ön planda tutuluyor. Bugün Türkiye'de 12 bini aşkın Kuran kursu var ve bunların yüzde 92'sini kız Kuran kursları oluşturuyor. İmam hatip liselerimizin yüzde 70-80'i kızlarımızdan oluşuyor. İlahiyat fakültelerimizin yine aynı şekilde yüzdü 80-85'i kızlarımızdan oluşuyor. Bu mutluluk verici bir durum."

Din eğitimlerinde erkek öğrenci sayısında son yıllarda ciddi düşüşlerin yaşandığına işaret eden Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğitimlerin kesintisiz hale gelmesiyle kuran kurslarına giden öğrenci sayısında bazı sıkıntılar yaşanmakta. Erkek çocuklarımız özellikle yaşları 15'i geçince kuran kurslarına verilemedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen sene yaptığı eğitim şurasında, zorunlu eğitimin 13 yıla çıkarılması ve kesintili hale gelmesi kararı alındı.
Bu haber www.diyanethaberler.com adresinden kopyalanmıştır
Zorunlu eğitim devam etsin ama kesintili hale gelsin. Bu eğer TBMM'den geçerse o zaman 11 yaşında çocuklarımızdan isteyen Kuran kursuna, isteyen imam hatip lisesine, isteyende diğer orta okullara gidecek. O zaman bizim Kuran kurslarımızdaki erkek öğrenci sayımız da artacak inşallah."

Erbaş, Üniversite giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması konusuna da değinerek, Kuran kursu, imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültesi mezunlarının açıkta kalmayacağını belirtti.

Amasya Valisi Abdil Celil Öz ise Amasya'nın bir eğitim yuvası olduğunu anımsatarak, kentte ata mirası cami ve medreselere yenilerini ekleme gayretinde olduklarını söyledi.

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir de Amasya'nın geçmişinde eğitime büyük önem verildiğinin görüldüğünü, bu nedenle de dünyaya hükmedecek padişahların şehzade olarak eğitim alması için Amasya'ya gönderildiğini kaydetti.

Konuşmalar sonrasında kurs binasının açılış kurdelesi kesildi. Ardından katılımcılara aşure ve semaverlerde pişirilen çay ikramında bulunuldu.

Törene, Amasya İl Müftüsü İsmail İpek, Düzce Müftüsü Selami Emen, Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil ile diğer davetliler katıldı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile